• 3520 3439 - 041

انواع اینورتر

انواع اینورترReviewed by سینا خدایی on Oct 12Rating:

معرفی انواع تکنولوژی های اینوتر

اینورترهای  Stand-alone

این اینورترها برق DC ذخیره شده در باتری را به برق AC مورد نیاز تبدیل می‌کنند.

انتخاب اینورتر بر اساس بیشترین بار، حداکثر میزان صاعقه، ولتاژ خروجی مورد نیاز، ولتاژ ورودی باتری و خصوصیات دیگر صورت می‌گیرد. مبدل‌ها از ۱۰۰ وات برای نوت‌بوک‌ها و فکس ماشین‌ها تا ۸۰۰۰ وات برای خانه‌ها یا فعالیت‌های تجاری کوچک هستند.اینورتر

اندازه اینورترها برحسب بیشترین توان خروجی در حالت کار مداوم بر آورد می شود. این توان باید از وات معادل کل بارهای AC که در آن واحد کار می کنند،بیتشر باشد. اگر تعداد و اندازه بارهای AC تحت کنترل قرار گیرد اندازه مبدل می‌تواند کوچک‌تر انتخاب شود.

توان(وات) بارهای AC را می‌توان با توجه به برچسب روی آنها و یا از کتابچه راهنما بدست آورد.

اگر مبدل برای راه اندازی موتورهای القایی ازجمله ماشین لباسشویی،ظرفشویی و یا دیگر وسایل پرمصرف استفاده ‌شود، لازم است که برق زیادی که در لحظه اول شروع به‌کار نیاز است هنگام طراحی در نظر گرفته شود.

اینورترهای سنکرون

عملکرد مبدل‌های سنکرون تبدیل برق DC به AC جهت شکبه تغذیه به شبکه است. یک سیستم قدرت با این نوع مبدل جهت ذخیره انرژِی به جای باتری از شبکه سراسری برق استفاده می نماید. هنگام تابش خورشید برق تولیدی توسط PV تامین می شود. اگر PVها برق بیشتری تولید کنند، این برق اضافی به شرکت‌ برق فروخته می‌شود و در صورتیکه برق تولید شده از PV ها از مقدار نیاز کمتر باشد،مابه تفاوت از طریق شرکت برق تأمین می‌شود.

یو پی اس تبریز

این سیستم ها در مناطقی که به شیبکه دسترسی دارند مناسب است،چراکه نیازی به تعویض و نگهداری باتری ها وجود ندارد.

در حال حاضر و با توجه به قیمت های فعلی برق ،این سیستم ها دارای صرفه اقتصادی نمی باشند. در گذشته اینورترها تنها در کنار شبکه سراسری قادر به فعالیت بودند.

اینورتر سنکرون و Stand-alone

مبدلهای موج سینوسی کامل هستند که همزمان به‌صورت Stand-alone و مبدل سنکرون عمل می نمایند. این مبدل ها می توانند در حالت معمولی به باتری، خطوط قدرت و ژنراتور پشتیبان از یک طرف و به مجموعه بار خانگی از طرف دیگر متصل شوند.

هنگامی که باتری شارژ است، برق AC مورد نیاز از باتری تأمین می‌شود. اما اگر باتری در حالت دشارژ باشد، مبدل برق مورد نیاز را از طریق خطوط برق شبکه تامین می نماید و همزمان باتری ها را شارژ می نماید. اگر باتری از طریق منابع دیگر از قبیل PV، باد و یا ژنراتور برق آبی شارژش تکمیل شده باشد،اضافه برق تولیدی به شبکه برق سراسری فروخته می‌شود.در این حالت اگر شبکه سراسری قطع گردد،مبدل می تواند همچنان به وظیفه خود عمل نموده و بارهای حساس را پشتیبانی نماید.

باتری یو پی اس تبریز

اگر ژنراتور در حالت Stand by نیز شروع به‌کار کند، می‌تواند برق مورد نیاز بار را تأمین کند. در این حالت مبدل با ژنراتور سنکرون می گردد.

شکل موج

عامل دیگری برای انتخاب نوع اینورتر، شکل موج خروجی آن است. مبدل یکی از سه شکل موج اصلی را تولید می‌کند:

موج مربعی

موج مربعی اصلاح شده(سینوسی اصلاح شده )

موج سینوسی کامل

برق شبکه سراسری به صورت موج سینوسی کامل تولید می‌شود.

مبدل‌های موج مربعی دارای ارزان‌ترین قیمت و راندمان هستند و معمولا فروخته نمی شوند. قیمت سایر مبدل آنقدر پائین است که مبدل موج مربعی را به یک انتخاب غیر جذاب تبدیل کند.

مشکلات ناشی از اینورترها

مدارات الکترونیکی داخل مبدل‌ها ممکن است ایجاد مشکلاتی نمایند.از جمله ایجاد نویز در تلفن ،تلویزیون، رادیو و تجهیزات صوتی است. مبدل‌های موج سینوسی این اختلالات را به حداقل می‌رسانند.

اگر مبدل را تا حد امکان به باتری نزدیک کنیم و یا این‌که کابل‌هایی که باتری و مبدل را به هم وصل می‌کنند دور هم بپیچیم و یا اینکه مبدل را از وسایلی که نسبت به اختلالات حساسند دور نگه داریم می‌توانیم تاثیراختلالات را کم کنیم.

تمامی مبدل‌ها بر روی رادیو AM اختلال ایجاد می کنند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.